Felhívott a héten a sógorom, hogy tudok-e segíteni neki, mert a jövő hónapban a városban szeretnének tölteni néhány napot a családjával, és nem tudja, melyik szállást lenne érdemes lefoglalniuk. Már hogyne tudtam volna segíteni neki, hiszen ha magyar szálláshelyekről van szó, akkor én aztán otthon vagyok a témában. Megkérdeztem hát, hogy mik az elképzeléseik, és elkezdtem a tökéletes helyet keresni számukra.
Igazából két feltételük volt csak: az egyik, hogy gyermekbarát legyen a hely, mert a fiukat is hozzák, a másik pedig, hogy Budapest egy bizonyos környékén legyen. Az utazás elsődleges oka valójában maga a gyerek, azért jönnek ugyanis a városba, hogy Fejlesztőházat keressenek neki. Rég találkoztam velük, egy gyerek pedig rendkívül gyorsan fejlődik, így nem is tudtam eddig, hogy a fiuknak nehézségei vannak a beszéddel, és a koncentrációját is szeretnék fejleszteni. A Fejlesztőház pont erre való, hogy az ilyen problémákat még idejében elcsípjék, és elkezdjenek foglalkozni a gyerekkel, amíg még nem okoznak ezek számára nagyobb problémát az életben.
Én eddig egyáltalán nem voltam képben ezzel a témával, de a szállás keresgélése közben kicsit jobban is beleástam magam, mert kíváncsi voltam. Gyerekkoromban nekem is voltak elakadásaim a szüleim szerint, elég későn kezdtem el például beszélni, de akkoriban azért még kevesebb lehetőség állt rendelkezésre az ilyen problémák kezelésére. A Fejlesztőháznak az a lényege, hogy különböző gyakorlatokon keresztül fejlessze a gyermekek képességeit az egészen kicsi (csecsemő) kortól kezdve a nagyobbacska gyerekekig. Több szakterület képviselője is rendelkezésre szokott állni, általában a mozgás, a beszéd és a tanulási készség fejlesztése zajlik a falakon belül.
A sógoromék a Mosolykulcs Fejlesztőház mellett döntöttek, amely Budapesten, a Visegrádi utca 88. szám alatt található, így ennek a közelében volt szükségük szállásra. A Mosolykulcs egy kifejezetten gyermekközpontú Fejlesztőház, ahol rendelkezésre állnak a legújabb vizsgálati és terápiás módszerek, ráadásul mindent az adott gyermekre szabnak. A gyakorlatok játékosak és gyakran váltogatják őket, hiszen fenn kell tartani a gyerek figyelmét. 2017 óta foglalkoznak a gyermekek képességeinek fejlesztésével, szakembereik között pedig a legtöbb fontos terület képviselteti magát.
Különösen hasznosnak tartom, hogy a Fejlesztőház weboldalán fel van sorolva az is, hogy egyáltalán mikor érdemes képességfejlesztésben gondolkozni. Ha például nem beszél a gyerek vagy a korához képest kevés szót használ, esetleg rosszul ragozza őket, akkor már érdemes konzultálni a lehetőségekről. Vannak ennél nyilvánvalóbb jelek is, például ha pösze, esetleg nagyon rendezetlen a mozgása. Ha pedig a tanulásban vannak nehézségei (pl. lassan olvas, nehezen jegyez meg verseket, rossz a helyesírása) vagy ügyetlen a kézműves dolgokban, akkor is ez a megfelelő hely számára. Én például világéletemben béna voltam minden kézműves hobbiban, de ki tudja, talán ha anno engem is Fejlesztőházba vittek volna a szüleim, mára nem így lenne.
Rengeteg szolgáltatásuk van, gyakorlatilag bármi gond is van a gyerekkel, arra ebben a Fejlesztőházban létezik valamilyen segítség. Foglalkoznak például logopédiával, beszédindítással, valamint összességében a beszédfejlődéssel. A „babásoknak” elérhető baba-mama torna és egyéb foglalkozások, a nagyobb gyerekeket pedig iskolai előkészítőre is lehet küldeni. Olyan fogalmakkal is találkoztam itt, amelyeket eddig nem is ismertem (például a TSMT tornával vagy a szenzoros integrációs terápiával), így nem is tudtam, hogy ilyesmire is szüksége lehet egy gyereknek.
A Mosolykulcs Fejlesztőház weboldala egyébként rendkívül részletes, órákat el lehet tölteni a különböző témák böngészésével. Van például egy saját blogjuk, ahol csupa olyan kérdésről lehet olvasni, amelyek érdekelhetnek egy szülőt (például az iskolaérettségről vagy a gyermekek fejlődéséről). Én nagyon szeretem a transzparens cégeket, amelyeknél az ember előre tervezhet a felmerülő költségekkel, így nagyon szimpatikus, hogy ez a Fejlesztőház is felsorolja a különböző szolgáltatásaik és vizsgálataik árát. Sőt még ingyenes anyagokat is lehet náluk letölteni, hogy a szülők otthon is tudjanak foglalkozni a gyermek fejlesztésével. Ha pedig ez nem lenne elég, a webshopban még több képességfejlesztő feladatot és eszközt meg lehet vásárolni.
A sógoromékat leginkább a logopédiai terápia érdekli a fiuk pöszesége miatt. Tetszik nekik, hogy a Mosolykulcs Fejlesztőházban magán artikulációs terápián vehetnek részt a gyerekek, ahol teljesen rájuk szabják az alkalmakat, és a játékos feladatokkal nemcsak a beszédkészségüket, hanem az önbizalmukat is fejlesztik. Persze ők is próbálnak otthon figyelni arra, hogy ha a fiú beszéd közben felcseréli vagy nem jól mondja a hangokat, akkor kijavítsák, de a gyerek már majdnem 6 éves, és nem érzik úgy, hogy elég hatékony lenne az, ahogyan ők próbálkoznak. Sokkal inkább olyan szakembert és olyan közeget keresnek, ahol szakszerűen tudják fejleszteni az artikulációs mozgásokat, ki tudják alakítani és be tudják építeni a beszédbe a helytelenül képzett hangokat.
A Fejlesztőház másik szolgáltatása, amely különösen érdekli a sógoromat, a TSMT torna. Ez a Tervezett SzenzoMotoros Tréning röviden, amelynek lényegében a gyermek mozgásának, szenzoros rendszerének a fejlesztése áll a középpontjában. Nemcsak a mozgást, hanem a koncentrációt, a szociális készségeket, a tájékozódást és a beszédet is lehet fejleszteni vele, úgyhogy azt remélik, jó kiegészítése lehet a logopédiai foglalkozásoknak. Emellett azért is érdekli ez őket kifejezetten, mert a megtanított TSMT gyakorlatokat otthon is lehet végezni, tehát úgy is tudnák csinálni a fiukkal, hogy nem kellene mindig feltétlenül eljönniük emiatt Budapestre. Ehhez egyébként TSMT eszköz csomagokat is lehet vásárolni a Fejlesztőház oldalán.
Mesélte a sógorom, hogy a jelentkezés úgy zajlott, hogy egy űrlapot kellett kitölteniük, 1-2 napon belül pedig felhívta őket a Fejlesztőház munkatársa, hogy átbeszéljék a gyerek problémáit, valamint a következő lépéseket. Ezen a beszélgetésen egyeztettek is egy időpontot a felmérésre, erre az alkalomra foglalom most nekik a szállást. Nem muszáj egyébként az ő felmérésüket igénybe venni, ha a gyermek már kapott valamilyen szakvéleményt az állapotáról. Ők még nem rendelkeznek ilyennel, úgyhogy a Fejlesztőházban majd megvizsgálják a gyereket, és ezt követően beszélik meg a javasolt irányt. A vizsgálat díját majd a helyszínen kell kifizetniük.
Nagyon izgatottak emiatt a lehetőség miatt, mert érthető módon szeretnének mindent megadni a gyereküknek, amire csak szüksége lehet. A beszédhibája miatt már most, az oviban is látszik, hogy félénkebb, mint a többiek, és tartanak attól, hogy nem fog tudni olyan jól kapcsolatokat kialakítani, mint a társai. A Fejlesztőházban ezért az is tetszik nekik, hogy egyrészt a gyermekek önbizalmának a fejlesztése is a gyakorlatok részét képezi, másrészt vannak csoportos foglalkozások is, ahol a gyerek más gyermekekkel is találkozhat, érintkezhet. A Mosolykulcs Fejlesztőház még nyári tábort is szokott szervezni, ahol a gyerekek gyakorlatilag egész nap játékos feladatokkal foglalkoznak, és ezáltal tulajdonképpen anélkül fejlődnek, hogy azt észrevennék. Ha beválik a Fejlesztőház, gondolkoznak azon, hogy egy ilyen táborba is elküldik a fiút. Ha pedig rendszeressé válik a fejlesztőház látogatása, valószínűleg máskor is ideális lesz a most megtalált szállás számukra.